BTT ÖZEL DİNLETİSİ

Tarafımıza özel olarak hazırlayan dinleti, müzik, Yusuf Kovancı, seslendirme Buluş Basmalı

Makale Kategorileri
Bilge Kağan
"Üze teŋri basmasar asra yir telinmeser Türk bodun iliŋin törüŋün kim artatı udaçı erti."

Ey Türk, gökte yer çökmedikçe, altta yer inmedikçe senin dilini,senin dinini, senin töreni kim bozabilir, titre ve kendine dön !
Mustafa Kemal Atatürk
Bu sahne en aşşağı 7 bin senelik bir Türk beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgarlarıyla sallandı. Beşiğin içindeki o çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı. O çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı; onları tabiatın babası tanıdı, onların oğlu oldu. Bir gün o tabiat çocuğu tabiat oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu. Türk budur Yıldırımdır. Kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir !
Facebook Sayfamız
Sanat

İlk Türk Halısı

Yazan: Tarih: Ocak 4th, 2013
İlk Turk Halısı

İlk Turk Halısı

 

Günümüzde bilinen en eski düğümlü halı olan Pazırık halısı 1947 ve 1949 yılları arasında Altay dağları eteklerinde, Pazırık da bir mezar odasında yapılan kazılar sırasında ortaya çıkmıştır. Arkeologlar bu halının M.Ö 2-3 ya da M.Ö 3-5. yy. da dokunmuş olabileceğini belirtmektedirler. Mezar odası içine dolan suyun buz tutması ve halının bu buzun içinde kalması günümüze kadar korunarak gelmesini sağlamıştır. Halı süvari ve geyik figürleri içeren, bordürlerden oluşmaktadır.

Ayrıca Pazırık halısı düğüm sıklığı son derece fazla olan bir halıdır; desimetrekaresinde 3600 düğüm vardır. Pazırık halısı; stil, ölçü ve şekil bakımından Türkmen halılarını andırmaktadır. Halının dokumasında kullanılan atkılar yün olup oldukça ince ve çok bükümlüdür. Yine halıda kullanılan çözgüler de yündür. Motifler birbirine büyük bir uyum içerisinde bağlanmıştır. Yine motiflerin birleştirilişi bakımından da halıcılık tekniğine tam uyulmuştur. Bugün Leningrand Ermitaj Müzesi’nde sergilenen bu halıyla birlikte ortaya çıkarılan diğer mezar odası buluntuları ve Kök Türk yazısı ile yazılmış kelimeler, halının Hun Türkleri ile bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur. Pazırık halısı Türk düğümü olarak bilinen Gördes düğümüyle dokunmuştur ve devrine göre oldukça ileri bir tekniğe sahiptir. Bu da halıcılığın Türklerde çok daha eskilere dayanan bir geçmişi olduğunu düşündürmektedir.

papirüs.ankara.edu.tr

ETİKETLER
Benzer Yazılar

Yorumunuzu Ekleyin