BTT ÖZEL DİNLETİSİ

Tarafımıza özel olarak hazırlayan dinleti, müzik, Yusuf Kovancı, seslendirme Buluş Basmalı

Makale Kategorileri
Son Yorumlar
Bilge Kağan
"Türk Oğuz begleri budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilirigin törürfgin kim artatı [udaçı erti]?"

Türk, Oğuz beyleri, milleti, işitin: Üstte gök basmasa, altta yer delinmese, Türk milleti, ilini töreni kim boza bilecekti?
Mustafa Kemal Atatürk
Bu sahne en aşşağı 7 bin senelik bir Türk beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgarlarıyla sallandı. Beşiğin içindeki o çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı. O çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı; onları tabiatın babası tanıdı, onların oğlu oldu. Bir gün o tabiat çocuğu tabiat oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu. Türk budur Yıldırımdır. Kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir !
Facebook Sayfamız
Türk Irkı
Türk Irkı

Türk Irkı – Kökeni

Yazan: Tarih: 21 Şubat 2013

Türklerin kökeni konusunda değişik görüşler ileri sürülmüştür. Gerek Çin yıllıklarında, gerekse Batı kaynaklarında Türkler genellikle “Moğol” tipinde betimlenmişlerdir. Çünkü Türkler uzun yıllar boyunca Moğollar ile etkileşim halinde bulunmuş ve büyük Moğol kitleleri Türklerin egemenliğine girmiştir. Ancak son yarım yüzyıl içerisinde yapılan antropolojik araştırmalar, Türkler ile Moğollar arasında bir miktar karışmayı kabul etmekle birlikte, Türklerin asıl olarak “beyaz ırka” mensup olduklarını ortaya koymuştur.

Türkler, yeryüzünde mevcut üç büyük ırk grubundan (Europid, Mongolid ve Negrid) “Europoid” adı verilen grubun “Turanid” kolundandırlar. “Brakisefal” kafatası yapısına sahip olan Türkler, her ne kadar “Dolikosefal Mongoloid” ırkındanmış gibi gösterilseler de, Türkleri diğer bütün ırklardan ayıran belirgin özellikler bulunmaktadır.

Türk soyunun (tipinin) baskın özellikleri; “beyaz renk, düz burun, yuvarlak yüz yapısı, hafif dalgalı saç, orta gürlükte sakal ve bıyıktır. Ayrıca “orta boy, boya nispeten kısa kol ve bacaklar, orta büyüklükte burun, ufak çene, parlak ve koyu renkli göz, çok hafifçe çıkık elmacık kemikleri…” gibi özellikler de sıralanabilir. Elbette bu özellikler birer genellemedir ve Türk soylu herkesin bu özelliklere sahip olması gerekmemektedir. Fakat iklim ve coğrafya etkisi de düşünüldüğünde, bugün bile bu genellemeler, çoğu kez doğrulanmaktadır. Her ne kadar farklı coğrafyalarda yaşayıp, farklı tipler oluştursalar da, dünya üzerindeki Türklerin çoğu bu genellemelerin çoğuna uymaktadırlar.

Yunan, Çin, İslam ve Hıristiyan kaynakları, Türkler arasında sarı ve Mongoloid ırktan, Aryani ve Hindi tiplerine kadar değişen sima farklılıklarının olduğunu belirlemişlerdir. Nitekim eski Çin kaynakları Kırgızları, kumral saçlı, mavi gözlü ve uzun boylu olarak tanımlarken; İslam ve Bizans kaynakları Kıpçakları sarışın, beyaz tenli ve uzun boylu olarak tanımlamıştır. Bu da, Türkler arasında da farklı yüz ve beden yapılarına ait boyların olduğunu göstermektedir.

Türk soyu, tarihin erken çağlarında Orta Asya’da ortaya çıkarak, doğuda Kadırgan dağlarından, batıda Orta Tuna havzasına; güneyde Hindistan, İran ve Mısır’dan, kuzeyde Lena Irmağı’nın mansabına ve Volga ırmağı’na katılan Kama Irmağı havzasına kadar uzanan geniş bölgeye yayılmıştır. Bugün bu bölgenin asli ve hakim unsurudur.

Türklüğün Türk Ata ile başladığını, bu ulu zatın Tanrı’nın elçilerinden olabileceğini, Türk adının bu Türk Ata’nın adından kaynaklandığını, bu kutsal atanın getirdiği Tanrı buyruğu ile Türklüğü yaymış olabileceğini ve bu buyruğun büyük olasılıkla Türk töresi olduğunu savunan bir görüş de vardır. Ulu Önder Atatürk de TBMM’de yaptığı bir konuşmada, bütün dünya Türk adını benimsemiş yüz milyondan fazla kişinin yaşadığını belirtip, bu adın Hz. Nuh’un Türk adındaki oğlundan gelmiş olabileceğine dikkat çekmektedir. Tevrat kaynaklı bir rivayete göre, Türkler ve Türk adı, Hz. Nuh’un üç oğlundan biri olan Yafes’in oğlu Türk’ten gelmektedir. İran kaynaklarından Avesta’daki bir rivayete göre de Türk adı, dünyayı oğulları arasında paylaştıran Feridun’un Türk ve Çin ülkelerini bağışladığı oğlu “Tur” veya “Turac”ın adından gelmektedir.

Divan-ü Lügati’t Türk’te Kaşgarlı Mahmud, “Tanrı‘ nın devlet güneşini Türk burçlarında doğurduğunu ve onların milkleri üzerinde göklerin bütün teğrelerini döndürmüş olduğunu gördüm. Tanrı onlara Türk adını verdi ve onları yeryüzüne ilbay kıldı. Zamanımızın hakanlarını onlardan çıkardı; dünya milletlerinin idare yularını onların ellerine verdi; onları herkese üstün eyledi; kendilerini hak üzere kuvvetlendirdi. Onlarla birlikte çatışanı, onlardan yana olanı aziz kıldı ve Türkler yüzünden onları her dilediklerine eriştirdi; bu kimseleri kötülüklerin ayak takımının şerrinden korudu…” demektedir.

ETİKETLER
Benzer Yazılar
9 Yorum
 1. Cevapla

  Çetin

  19 Mayıs 2015

  Turanid Europid’in alt kolu değildir. Tam tersi Mongoloid ve Europid Turanid’in alt kollarıdır.

  Amerikan yerlileri ve Sibirya yerlileri Türk tipi için referanstır.

 2. Cevapla

  gulsum efe kabaagac

  05 Ağustos 2014

  Ben gercek su katilmamis turkum ve bundan gurur duyuyorm.manav irkim. En belirgin ozelliklerinden bahsedeyim.yuvarlak beyaz yuzlu hafif cekik gozlu.goz kapaklari dusuk.goz altinda hafif sislik.elmacik kemikleri belirgin.kucuk ceneli.yuvarlak kafatasi.kopek disleri sivri.duz burun.orta boy ve az tuglu kumral.kisa parmakli

  • Cevapla

   nezire

   08 Eylül 2014

   siz manav olamazsınız tatarsınız

   • Cevapla

    taraca taranca

    20 Mayıs 2015

    Vala tarifinize hayran kaldim cok net. su katilmamis türküm demenizi cok begendim.:-)

  • Cevapla

   Ramazan

   11 Temmuz 2015

   Manav dediğin hafif koca kafalı,koca gözlü,kulakları büyük insnlardır.Genellikle yakışıklı ve güzel insanlar mevcuttur.Bunun dışında beyaz tenli renkli gözlüdür.Mesela anneannem sibirya kurdu gibidir.Elmacık kemikleri belli değildir.Has Manavım ben mesela.Söylediğin özelliklerde bir tane bile Manav yok.Söylediğiniz özellikler bildiğin orta asya Türkü 😀

 3. Cevapla

  sasa

  14 Şubat 2014

  türkler mongoloid değilse türkçe neden korece ve japoncaya benziyorda almanca ve ingilzceye benzemiyor?

  • Cevapla

   Kemalettin

   19 Şubat 2014

   Öncelikle, asya kökenli diller de kendi arasında değişiklik gösterir, lütfen unutmayınız ki macarca ve fince de türkçe ile aynı dil aile gurubundandır, aynı zamanda hintçenin de hint avrupa dil kökeni arasında olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor.

 4. Cevapla

  musta uysal

  05 Mayıs 2013

  hazar denizinden sibiryaya çıktıkça veya çin denizine gittikçe insanların gözlerinde çekiklik farklaşır.sibiryadaki bir türk ile türkmenistandaki bir türkmen rahatlıkla ayrıt edilebilir.

 5. Cevapla

  musta uysal

  05 Mayıs 2013

  dünyada beyaz ve siyah ırk vardır.nuh tufanından sonra insanlık anadoludan dağılmış yafesin çocukları orta asya ve Sibirya denen bölgeye yerleşmişlerdir.beyaz ırkla ne alaka sarı ırk ne alaka diyenlere iklim ve kutup şartları demek yeterli .orta asyadaki çöllerin afrikada da olduğunu söyleyenlere ısı farklılığını göz önünde bulundurmaları bir çölde yaşayan afrikalıyı normal giysileriyle sibiryada donacağını orta asya ve sibiryadaki insanında afrikada pişeceğini aklınızdan çıkarmayın

Yorumunuzu Ekleyin